veredzuk
veredzuk
arrow

קצת עלי

להלן כמה מן השאלות שבוודאי תרצו לשאול עלי ועל עבודתי:

מה ההכשרה שלך כמעצבת גינות?

אני בוגרת הפקולטה לחקלאות ברחובות (82-79), למדתי עיצוב באקדמיה "בצלאל" (84-82) וכן סיימתי לימודי תואר להנדסאות נוף במכללת "אורט – הרצליה" (96-94).

האם את מתמחה בסוג מסוים של גינות?

אני מתכננת גינות במגוון סגנונות , גדלים ושימושים. באתר זה ניתן לראות מגוון מהגינות – גינות רחבות ידיים או גינות קטנות, גינות פטיו וגינון במיכלים בגג או במרפסת . הגינות כוללות לא רק צמחייה אלא גם אלמנטים דוממים (פרגולה, בריכה, מסלעה וכד'), לעתים הן מתמקדות בסוג מסוים של צמחייה (צמחייה חסכונית במים, צמחייה טרופית, צמחייה ים-תיכונית) ולעתים הצמחייה בהן מגוונת וחלקים שונים של הגינה עשויים להיות בעלי אופי צמחי שונה. ההחלטה לגבי מרכיבי הגינה, כמו גם לגבי אופייה והאווירה שתשרור בה, מתקבלת בהתאם לרצון הלקוח. תפקידי לתרגם את רצון הלקוח, אהבותיו וציפיותיו לגינה הרמונית ומגובשת ולכן כל גינה היא יצירה בפני עצמה.

האם יש לך תפישה מסוימת המדריכה אותך בעיצוב הגינות?

אני לא עובדת על פי תפישה אחת ברורה וחדה כי הצטמצמות כזו משמעותה אי יכולת להיענות לרצונותיהם וטעמם של מגוון הלקוחות. כל גינה ממוקמת במקום מסוים, באזור אקלימי מסוים ונועדה למשפחה מסוימת, עובדה המכתיבה את גודלה, אופייה וצורתה של הגינה. עם זאת, יש לי, כמובן, טעם משלי, וכאשר לקוח מציע דבר- מה הנראה לי מוטעה מיסודו, אני מנסה להביא אותו לידי הבנה מדוע לא כדאי ללכת בדרך שהוא מציע.

מהם מקורות ההשראה הביוגרפיים שלך?

נולדתי בנהרייה לחוף הים, חייתי כמה שנים באזור ההר בירושלים וכיום אני מתגוררת במרכז הארץ, ברמת השרון. התגוררתי מספר שנים בקליפורניה ובטיולי בארץ ובחו"ל אני משלבת ביקורים בגנים וגינות לרוב. אני חובבת טבע, דבר שיש לו השפעה גדולה על עבודתי.

מדוע כתוב על כרטיס הביקור שלך outdoor living design ?

כיום מקובל לראות בגינה, במיוחד באזורים עם אקלים חם ומעט גשם, המשך של הבית כי חלק גדול מפעילויות המשפחה נעשות בחוץ. כפועל יוצא של הנחה זו, הגינה איננה עוד רק מקום לגידול צמחים יפים ומעניינים אלא מקום המכיל אזורים שבהם מתרחשות פעילויות חוץ כמו אכילה בצוותא, מנוחה, קריאה, אירוח חברים, משחק ועוד. תפישה זו נולדה בחו"ל אבל עד מהרה, עם עליית רמת החיים בארץ והתפתחות תרבות הפנאי, הגיעה אלינו והיום מתכנן גינה אחראי לגיבוש תפישה של הגינה כאתר בילוי של המשפחה במובן הרחב של המילה.

 מה לדעתך התכונות הנדרשות ממתכנן גינה מוצלח?

מתכנן גינה מוצלח זקוק לכישרון בכמה תחומים במקביל. כישרון כזה לעתים קיים מלידה ולעתים מתגבש עם זמן, עם הלימודים ועם הניסיון. זהו כישרון לדמיין במרחב, לצרף אלמנטים באופן נעים לעין, לעשות בחירות נכונות, לשמור על מידתיות. מתכנן גינה מוצלח צריך להיות בעל טעם מגובש ואהבה גדולה לאסתטיקה ולעיצוב. בדרך כלל האהבה לאסתטיקה טבועה בו ואיננה באה לביטוי רק בעבודתו המקצועית.

יתר על כן, מתכנן גינה מוצלח זקוק לכישרון לא מבוטל ביחסיו עם אנשים. חלק גדול של המקצוע מתבסס על היכולת להקשיב ללקוח, להיענות למשאלותיו ולצרכיו, לוותר לפעמים על רעיונות עיצוביים טובים שאינם מתקבלים בברכה, אך מצד שני לעמוד על שלו כדי למנוע מן הלקוח מישגים שמחירם יקר.

האם את עובדת עם צוות גינון קבוע?

בעבודה אתי ניתן להקים גינה באופנים שונים לפי בחירת הלקוח – במקרים מסוימים אני מתכננת את הגינה ומבצעת אותה בעזרת צוות גינון המוכר לי, ולעתים לפי דרישת הלקוח, אני מתכננת את הגינה כשהעבודה מתבצעת על ידי צוות גינון שמוצע על ידי הלקוח.

האם, באזור החוף, את מתכננת ומבצעת גינות במהלך כל השנה?

אני משתדלת להימנע משתילת גינות בשיא הקיץ ובשיא החורף (במידה שיש חורף). בעונות אלו התנאים הם קיצוניים מדי עבור צמחים שצריכים להיקלט בקרקע. בחורף, הקור מעכב את קליטתם של צמחים רבים ובשיא קיץ, כדי לגרום לקליטת הצמחים יש להשקות אותם בכמויות מים גדולות מן הרגיל, מעשה שהוא בזבזני בעליל.

האם את מבקרת בגינות שעיצבת לאחר שהעבודה הסתיימה?

לאחר סיום העבודה בגינה אני נוהגת לבקר בה פעם או פעמיים כדי לבדוק את מצב הצמחים ותקינות האחזקה והמערכות וגם מפני שיש לי עניין רב לעקוב אחרי התפתחותן. ייתכן גם קשר על בסיס קבוע עם הלקוח, (אחת לתקופה מסוימת) והדבר תלוי, כמובן, במידת העניין שיש ללקוח בקשר כזה.

האם את לוקחת על עצמך גם שיפוץ גינות ותיקות?

בהחלט. כל גינה לאחר שנים זקוקה למתיחת פנים בין שזו מתיחה קלה ובין שזו מתיחה כבדה יותר. תהליך כזה מקורו בכבוד ובחיבה שבעלי הגינה רוחשים לשלד המקורי של הגינה (בדרך כלל – העצים והשיחים הגדולים) אך גם ברצון לרענן את התשתית והצמחייה העשבונית יותר. במקרים אחרים, עם התחלפות בעלי הגינה נדרשים בגינה שינויים מרחיקי לכת לפי רצון הלקוח החדש.